W zależności od planowanej inwestycji – możliwie na jak najwcześniejszym etapie. Jeśli budynek jest jeszcze na etapie projektowania lub we wczesnym stadium budowy, projekt wnętrz nie tylko umożliwi wprowadzenie docelowych rozwiązań w krótszym czasie, ale też pozwoli zaoszczędzić sporą część budżetu. Jeśli kupowana jest gotowa nieruchomość – w stanie deweloperskim lub do remontu, najczęściej rozpoczynamy współpracę od inwentaryzacji jeszcze w trakcie trwania formalności związanych z zakupem lub podczas odbioru technicznego. Należy pamiętać, że proces projektowania i prac realizacyjnych może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, więc rozpoczęcie prac przez projektanta wnętrz na wczesnym etapie pozwoli zoptymalizować czas do oddania gotowej inwestycji.
Wytyczne projektowe przygotowane dla projektowanych i jeszcze budowanych inwestycji sprawiają, że każda zmiana staje się docelowym rozwiązaniem dla wykonawców. Nie przenosimy ścian, nie przesuwamy instalacji – budujemy i wykonujemy je od razu tam, gdzie dyktuje to projekt. Wielu deweloperów umożliwia na etapie budowy wprowadzenie tak zwanych zmian lokatorskich, co generuje oszczędności i czasu i budżetu. Po odbiorze nieruchomości wykonawcy realizują bowiem jedynie prace wykończeniowe, a nie żmudne i kosztowne prace remontowe – burzenie i budowanie ścian, zmiany w instalacjach itp.
Kompletny projekt wnętrz to też gwarancja rzetelnej wyceny wykonawców, ponieważ zawiera wszelkie informacje dotyczące ilości poszczególnych prac koniecznych do wykonania. Szacunkowy kosztorys realizacji, który jest częścią projektu wnętrz pozwala natomiast panować nad budżetem inwestycji.
Dekoratorstwo to w świecie projektowania wnętrz ostatnia faza przed oddaniem inwestycji realizowanej „pod klucz”. Są to detale, które pozwalają ożywić wnętrze i nadać charakter związany z samą inwestycją, upodobaniami Inwestora czy aktualnymi trendami.
Rolą architekta wnętrz jest przede wszystkim stworzenie kompletnej i spójnej koncepcji ergonomicznej i stylistycznej, popartej wiedzą techniczną, umiejętnością doboru odpowiednich materiałów oraz organizacji prac realizacyjnych. Nawet najpiękniejsze wnętrze z modnymi kolorami i dodatkami, jeśli nie będzie ergonomiczne i nie spełni technicznych norm, nie będzie miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo.
Projektowanie zawsze rozpoczynamy od wnikliwej analizy potrzeb Inwestora. Poznajemy jego preferencje, przyzwyczajenia, charakter i oczekiwania. Dobry architekt wnętrz słucha swoich Klientów i wykorzystuje swoją kreatywność, umiejętności doboru materiałów oraz wiedzę techniczną do stworzenia przestrzeni, która będzie odpowiadać zadanym przez Inwestora wytycznym – tym estetycznym, ale także budżetowym.
Bardzo często naszą współpracę rozpoczynamy jeszcze przed zakupem nieruchomości przez Klienta. W obliczu ilości ofert dostępnych na rynku, czasem trudno zdecydować czy lepiej wybrać nieco mniejsze mieszkanie z większymi możliwościami adaptacji, czy może większe, ale bez możliwości zmiany układu. Wówczas warto zasięgnąć porady, czy w danym lokalu będzie można przeprowadzić planowane zmiany i sprawdzić czy na pewno będzie spełniał wszelkie wymogi nowych lokatorów.
W zależności od rodzaju i wielkości nieruchomości oraz wybranego zakresu opracowania projektu, proces realizacji może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Wraz ze szczegółową ofertą dotyczącą konkretnej inwestycji, zawsze przesyłamy szkic harmonogramu projektu, aby przedstawić przybliżony czas wykonania poszczególnych etapów. Należy jednak pamiętać, że zależy to w dużej mierze także od samego Inwestora i jego decyzyjności – im dłużej Klient podejmuje decyzje na poszczególnym etapie, tym dłużej trwa sam projekt.
Projekty realizujemy w czterech zakresach opracowania, z których każdy ma indywidualną cenę dopasowaną do metrażu inwestycji. Jeśli jesteś zainteresowany wyceną projektu wnętrz, prześlij nam rzut nieruchomości oraz podstawowe informacje o lokalizacji i aktualnym stanie inwestycji (w trakcie budowy, stan deweloperski, do remontu). Przygotujemy bezpłatną wycenę i prześlemy szkic harmonogramu realizacji projektu.
Nadzór autorski polega na uczestnictwie architekta wnętrz w trakcie trwania prac remontowo-wykończeniowych. W zakres nadzoru autorskiego wchodzi także organizacja zamówień materiałów wykończeniowych i elementów wyposażenia wnętrz oraz czuwanie nad harmonogramem prac podwykonawców. Projektant podczas wizyt w miejscu inwestycji sprawdza także zgodność wykonywanych prac z dokumentacją projektową. Nie należy jednak mylić nadzorów autorskich wykonywanych przez architekta wnętrz z pracą kierownika budowy lub inspektora nadzoru budowlanego.
Nadzór autorski wykonujemy w sytuacjach kiedy Inwestor nie ma możliwości lub czasu na organizację zakupów materiałów oraz prac podwykonawców.
Podczas analizy potrzeb Klienta często pytamy o zakładany budżet na realizację inwestycji, aby określić czy jest on realny w stosunku do oczekiwań.
Projekt wnętrz to zawsze zbiór indywidualnych preferencji. Zanim przystąpimy do prac projektowych można przyjąć jedynie szacunkowe, rynkowe wartości związane z realizacją konkretnego typu, metrażu i standardu inwestycji np. pod wynajem, inwestycja prywatna, lokal usługowy, biuro.
Finalny budżet zależy jednak zawsze od wielu czynników, w tym od rodzaju wybranych wspólnie materiałów wykończeniowych, ilości prac budowlanych, a także od decyzji podjętych przez Inwestora w trakcie realizacji projektu.